Λεπτομέρειες

Webinar

Διοργανωτής

Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου

Tο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου διοργανώνει διαδικτυακό επιμορφωτικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς Δημοτικής και Μέσης  Εκπαίδευσης με τίτλο «Διαδραστικές Εικονικές Περιηγήσεις 360° - Περιβάλλοντα Μάθησης: Από την Εξερεύνηση στη Δημιουργία». Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 28 Φεβρουαρίου 2022 από τις 17:30 μέχρι τις 20:00.

Η θεματική του σεμιναρίου εδράζεται στην ενσωμάτωση τεχνολογιών εικονικής και επαυξημένης πραγματικότητας στην εκπαίδευση και σκοπός του είναι να εισαγάγει τους/τις εκπαιδευτικούς στην εξερεύνηση καθώς και στη διαδικασία δημιουργίας διαδραστικών εικονικών περιηγήσεων 360° (virtual reality tours) - περιβαλλόντων μάθησης, για αξιοποίησή τους στη δια ζώσης και εξ αποστάσεως διδασκαλία-μάθηση. Μετά το πέρας του εισαγωγικού αυτού σεμιναρίου, οι εκπαιδευτικοί που θα επιδείξουν ενδιαφέρον για τη δημιουργία διαδραστικών εικονικών περιηγήσεων, θα τύχουν στήριξης μέσω επιπρόσθετων σεμιναρίων (διαδικτυακών ή/και δια ζώσης) σε επίπεδο σχολικής μονάδας ή ομάδων σχολείων (περιφερειακά).

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να συμμετάσχουν, θα πρέπει να υποβάλουν δήλωση συμμετοχής μέσω του λογαριασμού τους στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου https://www.pi-eggrafes.ac.cy , στην κατηγορία «Εξειδικευμένα Σεμινάρια», από τις 15 μέχρι τις 25 Φεβρουαρίου 2022. Για τη διαδικασία δήλωσης συμμετοχής είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί η επικαιροποίηση των προσωπικών στοιχείων των εκπαιδευτικών. Οδηγίες για την πρόσβαση των εκπαιδευτικών στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών, καθώς και για τον τρόπο επικαιροποίησης των στοιχείων τους, υπάρχουν στην ιστοσελίδα https://myprofile.pi.ac.cy .

Με την ολοκλήρωση της περιόδου υποβολής των αιτήσεων, οι συμμετέχοντες/συμμετέχουσες θα ενημερωθούν για τις λεπτομέρειες του διαδικτυακού σεμιναρίου (οδηγίες, σύνδεσμος κ.λ.π.) μέσω του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου τους, που διαθέτουν μέσω του λογαριασμού τους στο Microsoft365 του ΥΠΠΑΝ. Σημειώνεται ότι στους/στις συμμετέχοντες/συμμετέχουσες θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε με τον Δρ Χρίστο Ρουσιά, Καθηγητή ΠΙ, email: roushias.ch@cyearn.pi.ac.cy , τηλ.22402391.