Λεπτομέρειες

Διοργανωτής

CARDET

Ενσωμάτωση της Τεχνητής Νοημοσύνης στη σχολική τάξη

Ο ερευνητικός οργανισμός CARDET σας προσκαλεί να συμμετέχετε σε μία δωρεάν Διαδικτυακή Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών με θέμα την «Ενσωμάτωση της Τεχνητής Νοημοσύνης στη σχολική τάξη». Η κατάρτιση διοργανώνεται στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος “Generation AI: Teaching kids about Artificial Intelligence”, το οποίο συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Σκοπός της διαδικτυακής κατάρτισης των εκπαιδευτικών είναι η οικοδόμηση γνώσης και η καλλιέργεια βασικών δεξιοτήτων που απαιτούνται για την ενσωμάτωση της τεχνητής νοημοσύνης στα δημοτικά σχολεία. Η επιμόρφωση θα πραγματοποιηθεί από τις 13 Δεκεμβρίου έως τις 15 Δεκεμβρίου, από τις 15.30 έως τις 18.00.

Η πρώτη ημέρα της εκπαίδευσης θα επικεντρωθεί στην απόκτηση γνώσεων (π.χ. τι είναι η τεχνητή νοημοσύνη; ποια είναι τα ηθικά ζητήματα γύρω από την τεχνητή νοημοσύνη;), ενώ η δεύτερη ημέρα επικεντρώνεται στην ανάπτυξη δεξιοτήτων μέσα από 4 εργαστήρια σε διαφορετικές θεματικές που σχετίζονται με εφαρμογές της τεχνητής νοημοσύνης στη σχολική τάξη (π.χ. παιδαγωγικές προσεγγίσεις και αναλυτικό πρόγραμμα, προγραμματισμός, επικοινωνία και συνεργασία, προσβασιμότητα και συμμετοχή). Τέλος, κατά τη τρίτη και τελευταία ημέρα της επιμόρφωσης θα πραγματοποιηθεί ένα εργαστήριο συν-σχεδιασμού ενσωμάτωσης της τεχνητής νοημοσύνης στο αναλυτικό πρόγραμμα δημοτικής εκπαίδευσης.

Η επιμόρφωση, η οποία θα διεξαχθεί στα αγγλικά, είναι δωρεάν και οι συμμετέχοντες θα λάβουν πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Για εκδήλωση ενδιαφέροντος παρακαλούμε όπως συμπληρώσετε την ηλεκτρονική φόρμα συμμετοχής εδώ

Σημειώνουμε ότι υπάρχει περιορισμένος αριθμός θέσεων και θα ακολουθηθεί σειρά προτεραιότητας.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με την υπεύθυνη της εκπαίδευσης μέσω email στο efi.nisiforou@cardet.org

Εικόνες
Schedules