Λεπτομέρειες

Webinar

Διοργανωτής

Headstart Technology

Σεμινάρια επιμόρφωσης εκπαιδευτικών με θέμα την παιδαγωγική αξιοποίηση του Minecraft Education Edition

Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι η εταιρεία Headstart Technology, Global Training Partner της Microsoft, διοργανώνει σειρά διαδικτυακών σεμιναρίων με θέμα την παιδαγωγική αξιοποίηση του Minecraft Education για σκοπούς συμμετοχής στο «Global Build Challenge 2021: Peace with Nature» που έχει ανακοινώσει η Microsoft. Τα σεμινάρια απευθύνονται σε εκπαιδευτικούς της Δημοτικής και Μέσης εκπαίδευσης. Σκοπός των σεμιναρίων είναι να ενημερωθούν οι εκπαιδευτικοί για την πρόκληση (challenge) και να γνωρίσουν τα βασικά χαρακτηριστικά του Minecraft Education Edition.

Το Minecraft Education Edition είναι διαθέσιμο στους εκπαιδευτικούς μέσω του προγράμματος Microsoft 365 (https://office365.schools.ac.cy). Μπορείτε να βρείτε βοηθητικό υλικό για το Minecraft (στα Αγγλικά) στους πιο κάτω συνδέσμους:

Θα προσφερθούν τρία διαδικτυακά σεμινάρια, όπως φαίνεται και στον πιο κάτω πίνακα.

Ημερομηνία, Ώρα συναντήσεων

Περιεχόμενο

Καταληκτική ημ. δήλωσης συμμετοχής

Δευτέρα
06/12/2021

·         Πώς κινούμαστε

·         Πώς χτίζουμε και σπάμε μπλοκ, πινακίδες, χρήση πλακών πίεσης, φράχτες

·         Πώς τοποθετούμε διάφορα ζώα

·         Δημιουργία αόρατου περιμέτρου περιοχής

·         Τοποθέτηση NPC, προσθήκη κειμένου και κουμπιών με συνδέσμους σε βίντεο, ιστότοπους, αρχεία

Δήλωση συμμετοχής μέχρι την Κυριακή 05 Δεκεμβρίου 2021

Σύνδεσμος εγγραφής (1ο σεμινάριο)

Παρασκευή
10/12/2021

·         Κόκκινη ενέργεια στο Minecraft

·         Διάφορα αντικείμενα με κόκκινη ενέργεια και πως λειτουργούν

·         Δημιουργούμε κυκλώματα

Δήλωση συμμετοχής μέχρι την Πέμπτη 09 Δεκεμβρίου 2021

Σύνδεσμος εγγραφής (2ο σεμινάριο)

Τρίτη
14/12/2021

·         Μαθαίνουμε προγραμματισμό με το MakeCode στο Minecraft

·         Προγραμματίζουμε τον Agent να χτίζει για εμάς

Δήλωση συμμετοχής μέχρι την Δευτέρα 13 Δεκεμβρίου 2021

Σύνδεσμος εγγραφής (3ο σεμινάριο)

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να συμμετέχουν στα σεμινάρια θα πρέπει να υποβάλουν δήλωση συμμετοχής στην εταιρεία Headstart Technology για κάθε σεμινάριο ξεχωριστά στους αντίστοιχους συνδέσμους όπως αυτοί αναγράφονται στον πίνακα πιο πάνω.

Επειδή ο αριθμός των διαθέσιμων θέσεων είναι περιορισμένος διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας με βάση την ημερομηνία και την ώρα καταγραφής της δήλωσης.

Απαιτείται οι συμμετέχοντες να έχουν εγκαταστήσει την εκπαιδευτική έκδοση του Minecraft και να μπορούν να συνδεθούν με τον λογαριασμό @te.schools.ac.cy τους.

Δεν απαιτείται οι συμμετέχοντες να έχουν δεύτερη οθόνη, αλλά θα διευκολύνει την παρακολούθηση και συμμετοχή στο εργαστήριο.

Σε όλους τους συμμετέχοντες στα διαδικτυακά σεμινάρια, θα δοθούν συγκεκριμένα «Achievement Codes» τα οποία θα μπορούν να «εξαργυρώσουν» (Redeem Achievement Codes) στο Microsoft Educator Center (https://education.microsoft.com).

Για οποιεσδήποτε πληροφορίες, μπορείτε να επικοινωνείτε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου με τον κ. Νίκο Παφίτη στην ηλεκτρονική διεύθυνση paphitisn@gmail.com.