Ειδήσεις & Ανακοινώσεις

Εκπαιδευτική Ημερίδα για την Ομάδα Νέων του Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου

Tο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου του Υπουργείου Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας διοργάνωσε εκπαιδευτική Ημερίδα για την Ομάδα Νέων (Youth Panel) του Κυπριακού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου, την Παρασκευή, 28 Ιουνίου 2024, από τις 9:00 π.μ. μέχρι τις 2:30 μ.μ., στις εγκαταστάσεις του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου Κύπρου στη Λευκωσία. Η Ημερίδα πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού έργου «CΥberSafety IV», το οποίο υποστηρίζει το Κυπριακό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου.

Στόχος της Ομάδας Νέων είναι η παροχή ευκαιριών προς μαθητές και μαθήτριες, ώστε να επιμορφωθούν, να εκφράσουν τις απόψεις τους, να μοιραστούν μεταξύ τους εμπειρίες και γνώσεις αλλά και να προβούν σε εισηγήσεις και να προτείνουν δράσεις γύρω από ζητήματα ασφαλούς, δημιουργικής και υπεύθυνης χρήσης των ψηφιακών τεχνολογιών και του διαδικτύου. Παράλληλα, μέσα από τη συμμετοχή τους στην Ομάδα Νέων, καλούνται να λειτουργήσουν ως πρεσβευτές καλών πρακτικών και δράσεων με στόχο τη διάδοση μηνυμάτων ασφαλούς χρήσης του Διαδικτύου προς τους/τις συνομηλίκους τους αλλά και το ευρύτερο κοινό.

Η Ομάδα Νέων της Κύπρου αποτελείται από μέλη της Κυπριακής Παιδοβουλής, υπό τον συντονισμό της Παγκύπριας Συντονιστικής Επιτροπής Προστασίας και Ευημερίας Παιδιού (ΠΣΕΠΕΠ), από μέλη της Ομάδας Εφήβων  Συμβούλων της Επιτρόπου Προστασίας των Δικαιωμάτων του Παιδιού, καθώς και από μαθητές και μαθήτριες που συμμετέχουν σε προγράμματα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου Κύπρου, όπως το πρόγραμμα Μικροί Εκπαιδευτές για το Διαδίκτυο.

Στο πλαίσιο της Ημερίδας, οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν σχετικά με τη λειτουργία και τις δράσεις του Κυπριακού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου (Cyprus SIC), τη Γραμμή Βοήθειας (Helpline) και Καταγγελιών (Hotline) 1480,  την Ευρωπαϊκή στρατηγική για ένα καλύτερο διαδίκτυο για τα παιδιά (BIK+), καθώς και για τον αναμενόμενο ρόλο που καλούνται να αναλάβουν στο πλαίσιο δράσης της Ομάδας Νέων. Παράλληλα, έγινε παρουσίαση και απολογισμός των δράσεων της Ομάδας Νέων κατά την σχολική χρονιά 2023 – 2024 από τον Πρεσβευτή της Ομάδας Νέων κ. Δημήτρη Τσάλαβο. Στη συνέχεια, ακολούθησε δραστηριότητα γνωριμίας και διαλογική συζήτηση για θέματα ασφαλούς διαδικτύου μεταξύ των μαθητών και μαθητριών. Κατά τη διάρκεια της Ημερίδας, οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις και εργαστήρια από Λειτουργούς της Αρχής Ψηφιακής Ασφάλειας, του Πανεπιστημίου Κύπρου, του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και του Συνδέσμου Πληροφορικής Κύπρου. Συγκεκριμένα, ενημερώθηκαν για το ζήτημα της παραπληροφόρησης στο διαδίκτυο από την Λειτουργό του Κέντρου κατά της Παραπληροφόρησης Κύπρου (Fact-check Cy) κ. Λουκία Ταξιτάρη, για τεχνικές πρόληψης του ηλεκτρονικού ψαρέματος (phishing) από την Λειτουργό της Αρχής Ψηφιακής Ασφάλειας κ. Χριστιάνα Πιπερίδου, καθώς και για το εργαλείο PrivacySafer από την συνεργάτιδα του Πανεπιστημίου Κύπρου κ. Γεωργία Χαραλάμπους.  Ακόμη, ενημερώθηκαν για θέματα και εργαλεία τεχνητής νοημοσύνης από τον Λειτουργό του Συνδέσμου Πληροφορικής Κύπρου κ. Τουμαζή Τουμαζή.

Κατά τη διάρκεια της Ημερίδας πραγματοποιήθηκε σύνδεση με μέλη της Ομάδας Νέων του Ευρωπαϊκού Δικτύου Better Internet for Kids (BIK), όπου οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τις ευκαιρίες που προσφέρονται σε Ευρωπαϊκό επίπεδο μέσω του προγράμματος CyberSafety IV και άκουσαν τις εμπειρίες των συνομηλίκων τους που συμμετέχουν στο δίκτυο BIK.

Οι εργασίες της Ημερίδας ολοκληρώθηκαν με συζήτηση των εισηγήσεων των μαθητών και μαθητριών για την κατάρτιση του σχεδίου δράσης της Ομάδας για την επόμενη σχολική χρονιά.