Ειδήσεις & Ανακοινώσεις

Βιωματικό εργαστήρι για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο στο Δημοτικό Σχ. Ριζοκαρπάσου

Κατηγορία: Ανακοινώσεις

Γλώσσα: Ελληνικά

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού συγχρηματοδοτούμενου Προγράμματος «CyberSafety -Καλύτερο Διαδίκτυο για τα Παιδιά» (Εθνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου), το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου, του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού, σε συνεργασία με την Παγκύπρια Σχολή Γονέων, πραγματοποίησε, την 18η Μαΐου 2018, βιωματικό εργαστήρι, με θέμα «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο», στο Δημοτικό Σχολείο Ριζοκαρπάσου.

Στο πλαίσιο του βιωματικού εργαστηρίου, οι μαθητές/μαθήτριες των Δ΄, Ε΄ και Στ΄ τάξεων είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τις δυνατότητες και τους κινδύνους του Διαδικτύου. Παράλληλα, οι συμμετέχοντες/ουσες, είχαν την ευκαιρία να συνεργαστούν ομαδικά, ισότιμα και δημιουργικά, σε δραστηριότητες, που αφορούσαν στις θεματικές ενότητες: «Διαδικτυακός/Ηλεκτρονικός Εκφοβισμός», «Πολύωρη ενασχόληση με τις Ψηφιακές Τεχνολογίες και το Διαδίκτυο», «Διαχείριση προσωπικών δεδομένων στο Διαδίκτυο» και «Διαδικτυακή Αποπλάνηση». Τέλος, οι μαθητές/μαθήτριες, με ιδιαίτερο ενθουσιασμό, παρουσίασαν στην ολομέλεια τα μηνύματά τους και πρακτικές συμβουλές για την ασφαλή αξιοποίηση του Διαδικτύου.

Φωτογραφικό Υλικό