Εκπαιδεύσεις στα σχολεία 2018-2019

Κατά την περίοδο Σεπτεμβρίου 2018 – Ιουνίου 2019, προσφέρθηκαν διαλέξεις, σεμινάρια και εργαστήρια σε μαθητές/μαθήτριες, εκπαιδευτικούς και γονείς, από το σύνολο των συνεργατών του Έργου.

Οι φορείς που προσέφεραν στις σχετικές δράσεις ήταν:

• Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου
  • Η Αρχή Ραδιοτηλεόρασης Κύπρου
  • Το Πανεπιστήμιο Κύπρου
  • Η Παγκύπρια Σχολή Γονέων
  • Η Αρχή Τηλεπικοινωνιών Κύπρου (CYTA)
  • Το Ινστιτούτο Νευροεπιστήμης και Τεχνολογίας Κύπρου (CNTI)

Στο πλαίσιο των βιωματικών, διαλέξεων, σεμιναρίων και εργαστηρίων, για τη φετινή χρονιά, πραγματοποιήθηκαν 263 δράσεις, στις οποίες συμμετείχαν 9871 μαθητές/μαθήτριες, 841 εκπαιδευτικοί και 983 γονείς. Στις δράσεις αυτές, οι συμμετέχοντες/ουσες μαθητές/μαθήτριες, εκπαιδευτικοί και γονείς είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν και να εκπαιδευτούν σε θέματα, αναφορικά με τις δυνατότητες και τους κινδύνους του Διαδικτύου (π.χ., διαδικτυακός εκφοβισμός, πολύωρη ενασχόληση με τις ψηφιακές τεχνολογίες, διαδικτυακή παραπλάνηση), συμβάλλοντας, έτσι, στην ανάπτυξη γνώσεων, δεξιοτήτων και στάσεων σε σχέση με την υπεύθυνη, δημιουργική και ασφαλή αξιοποίηση των ψηφιακών τεχνολογιών και του Διαδικτύου.

Σεμινάρια και εργαστήρια που προσφέρθηκαν για τη σχολική χρονιά 2018-2019

Διαδίκτυο ένα εργαλείο για όλους
Περιγραφή
Γενική ενημέρωση για τους κινδύνους του Διαδικτύου. Παρουσίαση σε power point με σχετικά Videos.
Μαθητές/μαθήτριες Δημοτικού
Θέμα σεμιναρίου 2
Cyberbullying - Εκφοβισμός μέσω Διαδικτύου
Περιγραφή
Παρουσίαση του θέματος ως εισήγηση και στη συνέχεια συζήτηση και επίλυση αποριών.
Μαθητές/μαθήτριες Γυμνασίου, Μαθητές/μαθήτριες Λυκείου /Τεχνικής Σχολής
Θέμα σεμιναρίου 3
Τα Social Media στη ζωή μας - τρόποι προστασίας
Περιγραφή
Παρουσίαση του θέματος και συζήτηση. Αναφορά σε θετικές και αρνητικές πτυχές αλλά και τρόπους προστασίας για τη χρήση τους.
Μαθητές/μαθήτριες Γυμνασίου, Μαθητές/μαθήτριες Λυκείου /Τεχνικής Σχολής
Θέμα σεμιναρίου 4
Το Διαδίκτυο στη ζωή μας και στη ζωή των παιδιών μας
Περιγραφή
Παρουσίαση και ενημέρωση για τους κινδύνους του Διαδικτύου σε Power point με videos και άλλο υλικό προσαρμοσμένο σε ενήλικες. Ακολουθεί συζήτηση.
Γονείς, Εκπαιδευτικοί
80 λεπτά / 2 διδακτικές περίοδοι
Περιήγηση στο διαδίκτυο και ψηφιακό αποτύπωμα
Περιγραφή
Περιγραφή των δυνατοτήτων περιήγησης στο διαδίκτυο και επεξήγηση για τις πληροφορίες που 'αφήνει' πίσω του κάποιος. Η έννοια του ψηφιακού αποτυπώματος (digital footprint). Τι να προσέξει κανείς μέσα από σχετικά παιχνίδια.
Μαθητές/μαθήτριες Λυκείου /Τεχνικής Σχολής
Περιγραφή
Τα εργαστήρια έχουν ως στόχο, μέσα από βιωματικές δράσεις και πρακτικές, οι μαθητές/μαθήτριες να εκπαιδευτούν σε θέματα σχετικά με τις δυνατότητες και τους κινδύνους του Διαδικτύου (π.χ. Διαδικτυακός Εκφοβισμός, Πολύωρη ενασχόληση με τις Ψηφιακές Τεχνολογίες, Παραπλάνηση), προάγοντας, έτσι, ασφαλή διαδικτυακή κουλτούρα και ενδυναμώνοντας δημιουργικούς και κριτικά σκεπτόμενους πολίτες. Παράλληλα, κατά τη διάρκεια του εργαστηρίου, θα γίνεται αναφορά σε πηγές, εργαλεία και υπηρεσίες για την ασφαλή αξιοποίηση του διαδικτύου.
Μαθητές/μαθήτριες Γυμνασίου, Μαθητές/μαθήτριες Λυκείου / Τεχνικής Σχολής
CyberSafety: Ένα Καλύτερο Διαδίκτυο για τα Παιδιά στην Κύπρο
Περιγραφή
Η έκθεση των παιδιών από πολύ μικρή ηλικία σε ψηφιακές τεχνολογίες και περιβάλλοντα προσφέρει ευκαιρίες και προοπτικές για τη μάθηση και την εκπαίδευση, αλλά κρύβει και σημαντικές προκλήσεις. Τα παιδιά και οι νέοι/ες δεν είναι κατάλληλα εκπαιδευμένοι/ες και μπορεί να εκτεθούν σε μια σειρά από κινδύνους και απειλές (π.χ. παράνομη σεξουαλική κακοποίηση παιδιών, εθισμό, ρατσισμό, εκφοβισμό). Οι παρουσιάσεις είναι στοχευμένες για γονείς, παρέχοντας σε αυτούς πρακτικές συμβουλές για την ασφάλεια των παιδιών τους, αλλά και απαραίτητες γνώσεις σε θέματα διαδικτυακών τεχνολογιών. Κατά τη διάρκεια των παρουσιάσεων γίνεται αναφορά σε πηγές, εργαλεία και υπηρεσίες για το θέμα.
Γονείς, Εκπαιδευτικοί
ΠΑΙΔΕΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΣΑ - Γνωριμία με τον κόσμο των διαφημίσεων
Περιγραφή
Το εργαστήριο προσβλέπει να βοηθήσει τους/τις μαθητές/μαθήτριες, Α' - Δ' Δημοτικού Σχολείου, ώστε να προσεγγίζουν κριτικά τις διαφημίσεις και να αποδομούν τα βασικά στοιχεία τους. Με την ολοκλήρωση του εργαστηρίου, οι μαθητές/μαθήτριες αναμένεται να είναι σε θέση να:
  • αναφέρουν πού συναντούν διαφημίσεις στην καθημερινή τους ζωή
  • διακρίνουν τις εμπορικές διαφημίσεις από τις δημόσιες ανακοινώσεις κοινής ωφελείας
  • αναφέρουν τον στόχο/σκοπό συγκεκριμένων διαφημίσεων
  • εντοπίζουν το προϊόν της διαφήμισης
  • εντοπίζουν την ομάδα πληθυσμού στην οποία απευθύνεται μία διαφήμιση
  • εντοπίζουν διαφημιστικές στρατηγικές που χρησιμοποιούνται ευρέως
  • χρησιμοποιούν διαφημιστικές στρατηγικές για να αναπτύσσουν μια απλή τηλεοπτική διαφήμιση
Μαθητές/μαθήτριες, Α' - Δ' Δημοτικού